کمیته تحقیقات و پژوهش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
پذیرش و بررسی پیشنهادها و انتقادهای همکاران و خوانندگان برای انجام بهتر امور
صفحات وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳٩۳/۱/۱۸

توسعه کارآفرینی زمینه اشتغال در استان را فراهم می‌کند


رییس دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: با توسعه خلاقیت و کارآفرینی هم زمینه اشتغال در استان فراهم می‌شود و هم می‌توان از سرمایه‌های موجود به صورت بهینه استفاده کرد.

حسین نظری اظهارکرد: رویکرد وزارت کار بر توسعه فرهنگ کارآفرینی مبتنی است؛ از این رو سعی می‌شود کانون کارآفرینان و شرکت‌های مشاوره کارآفرینی بیش از گذشته فعال شوند.

وی افزود: به کمک شرکت‌های مشاوره کارآفرینی می‌توان از طریق افراد توانمند برای ارایه خدمات کارآفرینی در قالب مشاوره و برگزاری دوره‌های آموزشی اقدام کرد.

رییس دبیرخانه کارگروه اشتغال و کارآفرینی اداره‌کل تعاون خوزستان تصریح‌کرد: در چند سال اخیر با وجود متقاضیان زیاد برای ورود به بازار کار، بازار عرضه کار جوابگوی متقاضیان نبوده است و آمار این متقاضیان بیکار هر سال روی هم انباشته می‌شوند؛ از این رو مسوولان ملزم هستند که راه حل اساسی برای مشکل فارغ‌التحصیلان جویای‌کار به ویژه‌های خانم‌های بیکار ارایه دهند.

نظری ادامه‌داد: در همین راستا دولت باید ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم برای تبدیل فرصت‌ها به اشتغال را فراهم و آسیب‌ها و موانع موجود را شناسایی و رفع کند.

وی خاطرنشان‌کرد: خوزستان در تشکیل کمیته‌های راهبردی همچون بیمه و درمان، اشتغال و کارآفرینی پیشگام بوده است؛ به همین منظور مقرر شده کمیته شناسایی ظرفیت‌های خالی بنگاه‌ها نیز تشکیل و فعال ‌شود.

رییس دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری اداره‌کل تعاون خوزستان عنوان‌کرد: هم‌اکنون 24 دفتر کاریابی خصوصی و مرکز مشاوره شغلی در سطح استان وجود دارد که در 12 سال اخیر که از شروع فعالیت آن‌ها می‌گذرد، علی رغم تمام مشکل های پیش روی کاریابی‌ها، از رشد خوبی در زمینه به‌کارگماری و مشاوره شغلی برخوردار بوده‌اند.

نظری گفت: کاریابی‌ها در 11 ماه سال 92 نسبت به همین دوران در سال 91، 25 درصد رشد داشته‌اند و این امر نشان می‌دهد که متقاضیان کار بیشتر و سریع‌تر و با هزینه کم تر به‌کار گمارده شده‌اند.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

انجام  19 هزار مورد بازرسی در واحدهای کارگری استان

در سال گذشته


مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: در سال گذشته  بیش از 19هزار مورد بازرسی توسط بازرسان کار این اداره کل در سطح استان انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان، هوشمند صفائی، اداره بازرسی کار را به عنوان بازوی اجرایی و نظارتی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: این اداره با انجام بازرسی های مستمر از کارگاه های مشمول قانون کار توسط بازرسان کار در سطح استان ، به منظور صیانت از نیروی انسانی و ارتقای سطح ایمنی کارگاه ها و نظارت بر حسن اجرای قانون کار اقدام کرده که منجر به کاهش21درصدی حوادث ناشی از کار شده است.

وی تصریح کرد:  با توجه به کثرت و شدت حوادث ناشی از کار در کارگاه های ساختمانی ، با تشکیل تیم ها و گشت های اختصاصی برای بازرسی از کارگاه های ساختمانی در سطح شهرستان اهواز، تعداد 121کارگاه نا ایمن طبق ماده 105 قانون کار پلمپ شده است.

صفائی به نقش و جایگاه کمیته های حفاظت و بهداشت کار اشاره کرد و گفت: در سال گذشته تعداد885 کمیته در سطح کارگاه های بالای 25 نفر استان فعالیت داشتند که با تشکیل تیم ارزیابی کمیته ها از ابتدای سال 92 روش نظارت بر فعالیت کمیته های مذکور بهبود یافته است .

وی درباره ی آیین نامه جدید تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران اظهار کرد:  کلیه کارفرمایان که تمام یا بخشی از امور اجرایی و فعالیت یا کارگاه خود را به پیمانکار واگذار می کنند مکلف هستند پیمانکاران خود را از بین پیمانکاران واجد صلاحیت ایمنی انتخاب کنند. پیمانکاران نیز باید با مراجعه به اداره های تعاون کار و رفاه اجتماعی محل، تقاضای بررسی و تایید صلاحیت نمایند. همچنین مالکان و کارفرمایان کارگاه های ساختمانی که تمام یا بخشی از کارهای ساخت و ساز را به پیمانکار واگذار می کنند مکلفند پیمانکاران خود را از بین مجریان صلاحیت دار انتخاب کنند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در ادامه تعداد حوادثی که در سال‌گذشته اتفاق افتاد را 592حادثه ناشی از کار برشمرد و  گفت: 597 نفر در این حوادث خسارت دیدند. این رقم21درصد نسبت به سال 91 کاهش یافته است.

وی تصریح کرد : با توجه به گستردگی صنعت در استان خوزستان تلاش بازرسان کار این اداره کل برای رصد کلیه واحدهای کارگری قابل توجه بوده و امیدواریم روند این گونه بازرسی ها به گونه ای باشد تا همچنان فضای آرامی را در صنعت و تولید استان شاهد باشیم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳٩۳/۱/۱٧

با سلام و درود به خوانندگان گران قدر.

از این پس در این وبلاگ مطالب مربوط به کمیته ی پژوهش و نظام پیشنهادهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان درج می شود.

عزیزان مراجعه کننده می توانند مطالب و پرسش های خود را یا به نشانی ایمیل وبلاگ ارسال کنند یا در بخش نظرها بنویسند تا از آن ها بهره برداری لازم به عمل آید.

ضمنا تا اطلاع ثانوی در وبلاگ خبرهای این اداره کل درج خواهد شد.

حبیب اله بهرامی
روزنامه نگار و کارشناس روابط عمومی
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :